Historie kimchi – Korejský kulinářský poklad
Díky své jedinečné chuti, bohatému kulturnímu dědictví a působivým zdravotním přínosům se kimchi stalo základem korejské kuchyně a oblíbenou přílohou po celém světě. Kimchi se obvykle vyrábí fermentací zeleniny, nejčastěji pekingského zelí, se solí, chilli papričkami, česnekem, zázvorem a rybí omáčkou. Proces fermentace mu dodává pikantní, kořeněnou a umami chuť – návykovou kombinaci! Jaký je ale příběh tohoto ikonického pokrmu a co ho činí tak výjimečným?

Historie kimchi: Od ředkví k více než 200 druhům
Kořeny kimchi sahají do dávných dob korejského zemědělství, kdy drsné zimy vyžadovaly efektivní způsoby uchovávání potravin. Čerstvá zelenina byla v chladnějších měsících vzácná, a proto se k její konzervaci používala sůl. Nejstarší verze kimchi byly mnohem jednodušší než ty dnešní a vyráběly se převážně z ředkví.
Teprve v období dynastie Goryeo (918–1392) začalo kimchi získávat svou současnou podobu. S rozvojem obchodu se do Koreje dostaly nové druhy zeleniny a pekingské zelí se stalo hlavní surovinou. Později se přidalo koření, které kimchi proměnilo v odvážný a výrazný pokrm, jaký známe dnes.
Dnes existuje více než 200 různých druhů kimchi, z nichž každý má svou jedinečnou chuť a texturu – od klasického pekingského kimchi po varianty jako mul kimchi (vodní kimchi) nebo chonggak kimchi (kimchi z malých ředkviček). Podle druhu může být kimchi jemné, ostré nebo dokonce osvěžující!

Díky fenoménu Hallyu, globálnímu šíření korejské kultury, si kimchi našlo cestu do celého světa. S rostoucím zájmem o korejskou kuchyni se stalo důležitou součástí mezinárodní gastronomické scény. Více než jen příloha
Kimchi není jen obyčejná příloha – je to nepostradatelná ingredience, která dodává hloubku a komplexnost mnoha korejským pokrmům, jako jsou Bokkeumbap (smažená rýže), Kimchi Jeon (kimchi palačinky) nebo Kimchi Jjigae (kimchi polévka).

Comments